FW-31-05-L-D-545-065-A
FW-31-05-L-D-545-065-A
Part Number
FW-31-05-L-D-545-065-A
Description
CONN HDR 62POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-31-05-L-D-545-065-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions62
    Length - Overall Pin0.610" (15.494mm)
    Length - Stack Height0.545" (13.843mm)
    Length - Post (Mating)0.065" (1.651mm)