FW-31-03-G-D-253-075-ES
FW-31-03-G-D-253-075-ES
Part Number
FW-31-03-G-D-253-075-ES
Description
CONN HDR 62POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-31-03-G-D-253-075-ES.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions62
    Length - Overall Pin0.328" (8.331mm)
    Length - Stack Height0.253" (6.426mm)
    Length - Post (Mating)0.075" (1.905mm)