FW-30-05-G-D-540-065-EP
FW-30-05-G-D-540-065-EP
Part Number
FW-30-05-G-D-540-065-EP
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 60POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-30-05-G-D-540-065-EP.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions60
    Length - Overall Pin0.605" (15.367mm)
    Length - Stack Height0.540" (13.716mm)
    Length - Post (Mating)0.065" (1.651mm)