FW-30-05-G-D-490-160-A
FW-30-05-G-D-490-160-A
Part Number
FW-30-05-G-D-490-160-A
Description
CONN HDR 60POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-30-05-G-D-490-160-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions60
    Length - Overall Pin0.650" (16.510mm)
    Length - Stack Height0.490" (12.446mm)
    Length - Post (Mating)0.160" (4.064mm)