FW-30-04-G-D-500-075-EP
FW-30-04-G-D-500-075-EP
Part Number
FW-30-04-G-D-500-075-EP
Description
CONN HDR 60POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-30-04-G-D-500-075-EP.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions60
    Length - Overall Pin0.665" (16.891mm)
    Length - Stack Height0.500" (12.700mm)
    Length - Post (Mating)0.075" (1.905mm)