FW-29-05-G-D-280-180
FW-29-05-G-D-280-180
Part Number
FW-29-05-G-D-280-180
Description
CONN HDR 58POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-29-05-G-D-280-180.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions58
    Length - Overall Pin0.460" (11.684mm)
    Length - Stack Height0.280" (7.112mm)
    Length - Post (Mating)0.180" (4.572mm)