FW-29-03-G-D-270-080-A
FW-29-03-G-D-270-080-A
Part Number
FW-29-03-G-D-270-080-A
Description
CONN HDR 58POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-29-03-G-D-270-080-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions58
    Length - Overall Pin0.350" (8.890mm)
    Length - Stack Height0.270" (6.858mm)
    Length - Post (Mating)0.080" (2.032mm)