FW-29-03-G-D-165-120
FW-29-03-G-D-165-120
Part Number
FW-29-03-G-D-165-120
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 58POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-29-03-G-D-165-120.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions58
    Length - Overall Pin0.285" (7.239mm)
    Length - Stack Height0.165" (4.191mm)
    Length - Post (Mating)0.120" (3.048mm)