FW-28-05-G-D-320-100-A
FW-28-05-G-D-320-100-A
Part Number
FW-28-05-G-D-320-100-A
Description
CONN HDR 56POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-28-05-G-D-320-100-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions56
    Length - Overall Pin0.420" (10.668mm)
    Length - Stack Height0.320" (8.128mm)
    Length - Post (Mating)0.100" (2.540mm)