FW-25-05-S-D-440-118-A
FW-25-05-S-D-440-118-A
Part Number
FW-25-05-S-D-440-118-A
Description
CONN HDR 50POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-25-05-S-D-440-118-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin0.558" (14.173mm)
    Length - Stack Height0.440" (11.176mm)
    Length - Post (Mating)0.118" (2.997mm)