FW-24-05-G-D-510-075-ES-A
FW-24-05-G-D-510-075-ES-A
Part Number
FW-24-05-G-D-510-075-ES-A
Description
CONN HDR 48POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-24-05-G-D-510-075-ES-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions48
    Length - Overall Pin0.585" (14.859mm)
    Length - Stack Height0.510" (12.954mm)
    Length - Post (Mating)0.075" (1.905mm)