FW-21-02-H-D-530-195
FW-21-02-H-D-530-195
Part Number
FW-21-02-H-D-530-195
Description
CONN HDR 42POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-21-02-H-D-530-195.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions42
    Length - Overall Pin0.800" (20.320mm)
    Length - Stack Height0.530" (13.462mm)
    Length - Post (Mating)0.195" (4.953mm)