FW-20-03-L-D-270-065-P-TR
FW-20-03-L-D-270-065-P-TR
Part Number
FW-20-03-L-D-270-065-P-TR
Description
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-20-03-L-D-270-065-P-TR.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.335" (8.509mm)
    Length - Stack Height0.270" (6.858mm)
    Length - Post (Mating)0.065" (1.651mm)