FW-20-03-L-D-255-140-P-TR
FW-20-03-L-D-255-140-P-TR
Part Number
FW-20-03-L-D-255-140-P-TR
Description
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-20-03-L-D-255-140-P-TR.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.395" (10.033mm)
    Length - Stack Height0.255" (6.477mm)
    Length - Post (Mating)0.140" (3.556mm)