FW-20-03-L-D-099-150-P-TR
FW-20-03-L-D-099-150-P-TR
Part Number
FW-20-03-L-D-099-150-P-TR
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-20-03-L-D-099-150-P-TR.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions40
    Length - Overall Pin0.249" (6.325mm)
    Length - Stack Height0.099" (2.515mm)
    Length - Post (Mating)0.150" (3.810mm)