FW-19-04-H-D-285-085
FW-19-04-H-D-285-085
Part Number
FW-19-04-H-D-285-085
Description
CONN HDR 38POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-19-04-H-D-285-085.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions38
    Length - Overall Pin0.460" (11.684mm)
    Length - Stack Height0.285" (7.239mm)
    Length - Post (Mating)0.085" (2.159mm)