FW-13-04-F-D-278-165
FW-13-04-F-D-278-165
Part Number
FW-13-04-F-D-278-165
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 26POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-13-04-F-D-278-165.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions26
    Length - Overall Pin0.533" (13.538mm)
    Length - Stack Height0.278" (7.061mm)
    Length - Post (Mating)0.165" (4.191mm)