FW-11-05-L-D-260-180-A-P-TR
FW-11-05-L-D-260-180-A-P-TR
Part Number
FW-11-05-L-D-260-180-A-P-TR
Description
CONN HDR 22POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-11-05-L-D-260-180-A-P-TR.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions22
    Length - Overall Pin0.440" (11.176mm)
    Length - Stack Height0.260" (6.604mm)
    Length - Post (Mating)0.180" (4.572mm)