FW-11-04-L-D-590-090
FW-11-04-L-D-590-090
Part Number
FW-11-04-L-D-590-090
Description
CONN HDR 22POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-11-04-L-D-590-090.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions22
    Length - Overall Pin0.770" (19.558mm)
    Length - Stack Height0.590" (14.986mm)
    Length - Post (Mating)0.090" (2.286mm)