FW-11-04-L-D-390-250
FW-11-04-L-D-390-250
Part Number
FW-11-04-L-D-390-250
Description
CONN HDR 22POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-11-04-L-D-390-250.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions22
    Length - Overall Pin0.730" (18.542mm)
    Length - Stack Height0.390" (9.906mm)
    Length - Post (Mating)0.250" (6.350mm)