FW-10-05-L-D-400-260-P-TR
FW-10-05-L-D-400-260-P-TR
Part Number
FW-10-05-L-D-400-260-P-TR
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
.050" FLEX STACK, FLEXIBLE MICRO
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.660" (16.764mm)
    Length - Stack Height0.400" (10.160mm)
    Length - Post (Mating)0.260" (6.604mm)