FW-10-05-F-D-490-100
FW-10-05-F-D-490-100
Part Number
FW-10-05-F-D-490-100
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-10-05-F-D-490-100.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.590" (14.986mm)
    Length - Stack Height0.490" (12.446mm)
    Length - Post (Mating)0.100" (2.540mm)