FW-10-05-F-D-400-275
FW-10-05-F-D-400-275
Part Number
FW-10-05-F-D-400-275
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-10-05-F-D-400-275.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.675" (17.145mm)
    Length - Stack Height0.400" (10.160mm)
    Length - Post (Mating)0.275" (6.985mm)