FW-10-05-F-D-300-155
FW-10-05-F-D-300-155
Part Number
FW-10-05-F-D-300-155
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-10-05-F-D-300-155.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.455" (11.557mm)
    Length - Stack Height0.300" (7.620mm)
    Length - Post (Mating)0.155" (3.937mm)