FW-10-04-LM-D-288-137
FW-10-04-LM-D-288-137
Part Number
FW-10-04-LM-D-288-137
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-10-04-LM-D-288-137.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.515" (13.081mm)
    Length - Stack Height0.288" (7.315mm)
    Length - Post (Mating)0.137" (3.480mm)