FW-10-04-L-D-295-152
FW-10-04-L-D-295-152
Part Number
FW-10-04-L-D-295-152
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-10-04-L-D-295-152.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.537" (13.640mm)
    Length - Stack Height0.295" (7.493mm)
    Length - Post (Mating)0.152" (3.861mm)