FW-10-04-L-D-175-120
FW-10-04-L-D-175-120
Part Number
FW-10-04-L-D-175-120
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-10-04-L-D-175-120.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.385" (9.779mm)
    Length - Stack Height0.175" (4.445mm)
    Length - Post (Mating)0.120" (3.048mm)