FW-10-03-LM-D-225-160
FW-10-03-LM-D-225-160
Part Number
FW-10-03-LM-D-225-160
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-10-03-LM-D-225-160.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.385" (9.779mm)
    Length - Stack Height0.225" (5.715mm)
    Length - Post (Mating)0.160" (4.064mm)