FW-10-03-L-D-305-070
FW-10-03-L-D-305-070
Part Number
FW-10-03-L-D-305-070
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-10-03-L-D-305-070.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.375" (9.525mm)
    Length - Stack Height0.305" (7.747mm)
    Length - Post (Mating)0.070" (1.778mm)