FW-10-03-L-D-140-192
FW-10-03-L-D-140-192
Part Number
FW-10-03-L-D-140-192
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-10-03-L-D-140-192.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.332" (8.433mm)
    Length - Stack Height0.140" (3.556mm)
    Length - Post (Mating)0.192" (4.877mm)