FW-10-02-L-D-625-100
FW-10-02-L-D-625-100
Part Number
FW-10-02-L-D-625-100
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-10-02-L-D-625-100.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.800" (20.320mm)
    Length - Stack Height0.625" (15.875mm)
    Length - Post (Mating)0.100" (2.540mm)