FW-10-02-L-D-300-200
FW-10-02-L-D-300-200
Part Number
FW-10-02-L-D-300-200
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-10-02-L-D-300-200.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.575" (14.605mm)
    Length - Stack Height0.300" (7.620mm)
    Length - Post (Mating)0.200" (5.080mm)