FW-10-02-L-D-070-120
FW-10-02-L-D-070-120
Part Number
FW-10-02-L-D-070-120
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-10-02-L-D-070-120.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.265" (6.731mm)
    Length - Stack Height0.070" (1.778mm)
    Length - Post (Mating)0.120" (3.048mm)