FW-10-01-L-D-461-294
FW-10-01-L-D-461-294
Part Number
FW-10-01-L-D-461-294
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-10-01-L-D-461-294.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.045" (1.143mm)
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.800" (20.320mm)
    Length - Stack Height0.461" (11.709mm)
    Length - Post (Mating)0.294" (7.468mm)