FW-10-01-L-D-235-140
FW-10-01-L-D-235-140
Part Number
FW-10-01-L-D-235-140
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-10-01-L-D-235-140.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.045" (1.143mm)
    Number of Positions20
    Length - Overall Pin0.420" (10.668mm)
    Length - Stack Height0.235" (5.969mm)
    Length - Post (Mating)0.140" (3.556mm)