FW-09-04-G-D-549-145
FW-09-04-G-D-549-145
Part Number
FW-09-04-G-D-549-145
Description
CONN HDR 18POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-09-04-G-D-549-145.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin0.784" (19.914mm)
    Length - Stack Height0.549" (13.945mm)
    Length - Post (Mating)0.145" (3.683mm)