FW-09-02-G-D-540-185
FW-09-02-G-D-540-185
Part Number
FW-09-02-G-D-540-185
Description
CONN HDR 18POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-09-02-G-D-540-185.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin0.800" (20.320mm)
    Length - Stack Height0.540" (13.716mm)
    Length - Post (Mating)0.185" (4.699mm)