FW-09-02-G-D-390-200
FW-09-02-G-D-390-200
Part Number
FW-09-02-G-D-390-200
Description
CONN HDR 18POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
FW-09-02-G-D-390-200.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.075" (1.905mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions18
    Length - Overall Pin0.665" (16.891mm)
    Length - Stack Height0.390" (9.906mm)
    Length - Post (Mating)0.200" (5.080mm)