FW-08-05-L-D-500-095-A
FW-08-05-L-D-500-095-A
Part Number
FW-08-05-L-D-500-095-A
Description
CONN HDR 16POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-08-05-L-D-500-095-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.595" (15.113mm)
    Length - Stack Height0.500" (12.700mm)
    Length - Post (Mating)0.095" (2.413mm)