FW-08-05-L-D-400-160-A
FW-08-05-L-D-400-160-A
Part Number
FW-08-05-L-D-400-160-A
Description
CONN HDR 16POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-08-05-L-D-400-160-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.560" (14.224mm)
    Length - Stack Height0.400" (10.160mm)
    Length - Post (Mating)0.160" (4.064mm)