FW-08-05-L-D-385-075-A
FW-08-05-L-D-385-075-A
Part Number
FW-08-05-L-D-385-075-A
Description
CONN HDR 16POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-08-05-L-D-385-075-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.460" (11.684mm)
    Length - Stack Height0.385" (9.779mm)
    Length - Post (Mating)0.075" (1.905mm)