FW-08-05-G-D-495-180-A-P-TR
FW-08-05-G-D-495-180-A-P-TR
Part Number
FW-08-05-G-D-495-180-A-P-TR
Description
CONN HDR 16POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-08-05-G-D-495-180-A-P-TR.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.675" (17.145mm)
    Length - Stack Height0.495" (12.573mm)
    Length - Post (Mating)0.180" (4.572mm)