FW-08-05-F-D-375-100-A-P
FW-08-05-F-D-375-100-A-P
Part Number
FW-08-05-F-D-375-100-A-P
Description
CONN HDR 16POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-08-05-F-D-375-100-A-P.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.475" (12.065mm)
    Length - Stack Height0.375" (9.525mm)
    Length - Post (Mating)0.100" (2.540mm)