FW-08-03-L-D-285-065-A
FW-08-03-L-D-285-065-A
Part Number
FW-08-03-L-D-285-065-A
Description
CONN HDR 16POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-08-03-L-D-285-065-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.350" (8.890mm)
    Length - Stack Height0.285" (7.239mm)
    Length - Post (Mating)0.065" (1.651mm)