FW-08-03-L-D-280-118-A
FW-08-03-L-D-280-118-A
Part Number
FW-08-03-L-D-280-118-A
Description
CONN HDR 16POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-08-03-L-D-280-118-A.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.398" (10.109mm)
    Length - Stack Height0.280" (7.112mm)
    Length - Post (Mating)0.118" (2.997mm)