FW-08-03-G-D-300-090
FW-08-03-G-D-300-090
Part Number
FW-08-03-G-D-300-090
Description
CONN HDR 16POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-08-03-G-D-300-090.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.390" (9.906mm)
    Length - Stack Height0.300" (7.620mm)
    Length - Post (Mating)0.090" (2.286mm)