FW-08-03-G-D-120-125
FW-08-03-G-D-120-125
Part Number
FW-08-03-G-D-120-125
Description
CONN HDR 16POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-08-03-G-D-120-125.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.245" (6.223mm)
    Length - Stack Height0.120" (3.048mm)
    Length - Post (Mating)0.125" (3.175mm)