FW-08-03-G-D-100-075
FW-08-03-G-D-100-075
Part Number
FW-08-03-G-D-100-075
Description
CONN HDR 16POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-08-03-G-D-100-075.pdf
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.175" (4.445mm)
    Length - Stack Height0.100" (2.540mm)
    Length - Post (Mating)0.075" (1.905mm)