FW-07-03-G-D-215-080-A
FW-07-03-G-D-215-080-A
Part Number
FW-07-03-G-D-215-080-A
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 14POS 0.05 STACK SMD
Data sheet
FW-07-03-G-D-215-080-A.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, FW
    Specifications
    SeriesFlex Stack, FW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.050" (1.27mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions14
    Length - Overall Pin0.295" (7.493mm)
    Length - Stack Height0.215" (5.461mm)
    Length - Post (Mating)0.080" (2.032mm)