DWM-16-53-G-S-250
DWM-16-53-G-S-250
Part Number
DWM-16-53-G-S-250
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 16POS 0.05 STACK T/H
Data sheet
DWM-16-53-G-S-250.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Family
Series
Flex Stack, DWM
    Specifications
    SeriesFlex Stack, DWM
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.050" (1.27mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail0.120" (3.048mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions16
    Length - Overall Pin0.505" (12.827mm)
    Length - Stack Height0.250" (6.350mm)
    Length - Post (Mating)0.135" (3.429mm)